Kategorier:
Missa inte...
Rödsle BK - IF Stjärnan (matchreferat)
25.04.2008. 08:01 i kategorin home
Strålande väder och spelsugna grabbar och nervösa tränare. Åtminstone undertecknad (Förstår inte varför det ska vara så). Förväntningarna och viss orolighet präglade omklädningsrummet på Örnehed i Påskallavik igår straxt innan avspark.
Första halvlek var ganska jämn spelmässigt. Stjärnan har gått framåt med stormsteg sedan förra gången vi mötte dem, och det är mycket kul. Det som slog mig igår var med vilken energi våra anfallare jagade boll och back. Fortsätter de på det sättet, kommer detta året att bli kul. Mittfältet var stundtals lysande också. Ibland gav det ordet MITTLÅS sin sanna innebörd. Och våra backar, jobbar på bra som vanligt och stänger målområdet. Målvakten gör sitt jobb kalasbra också.
ALLA var duktiga igår. ALLA ansträngde sig och gjorde sitt bästa, i vissa fall lite till. Efter första halvlek stod det 1-1, och vi peppade grabbarna i paus med att fortsätta med passningspelet, som stundtals var lysande, ta det lugnt, och som vanligt göra det vi är bra på.
Andra halvlek börjar ännu bättre, vi börjar spela bollen som vi kan, och man ser begynnande storspel på planen. En del passningar i djupled är ta mig tusan nästan poesi, hehe. Nu börjar det märkas lite grann att alla kanske inte har full kondition ännu, men man tar i trots detta och fortsätter försöka efter bästa förmåga, och det... Det blir i alla fall jag glad av.
Matchen slutar 1-3 till Rödsle BK. Stjärnan höll ut länge (mycket beröm till deras backar som stoppade oss några gånger för mycket ;) - Bra jobb, grabbar.) men till slut föll två mål till in, och segern var bärgad.
Målen gjordes av:
Filip Kaspersson (1-0)
adfsdf(1-2)
Filip Kaspersson (1-3, självmål)
Denna artikel har inte blivit kommenterad ännu.



Nedan fyller du i din kommentar
* = måste fyllas i